Description
GSC60 Power Analyzer, Insulation Tester, Ground Resistance, RCD Tester and more.

- Earth Resistance 2 or 3 pole
- Electrical safety measurements according to IEC/EN 61557-1
- Records 632 Power Parameters for over Two Months
- RCD Testing
- Insulation Resistance testing to 1000V
- Easy to use. Touch screen. WiFi. Line or Battery Powered (6-hour battery life)
The instrument is equipped with a TFT color LCD display, with capacitive “touch-screen” that can be handled simply with the touch of a finger by the user and is structured with an icon-based menu allowing the direct selection of measurement functions for quick and intuitive use.
![]() | Earth Resistance
|
![]() |
![]() | Power Quality and energy analysis
|
![]() |
![]() | Full Batteries at All Times. GSC60 is so compact that a new power technology had to be designed to charge batteries. You just need to power the unit and it will charge the batteries. Or you can always start working by simply replacing them with standard AA batteries. |
![]() |
![]() | All in real time! Wi-Fi connection allows you to display on your tablet/smartphone/PC in real time:
|
![]() | Zoom, Zoom, Zoom! Enlarge, Jump, Analyze. Two finger needed. With HTAnalysis™ you can:
|
![]() | HTAnalysis™ and the electrical safety During the measures campaigns you can:
|
![]() | HT Cloud™ Share.Whenever, whatever and wherever. Install App HTanalysis to avail yourself of HTCloud™ database and share measurement results and recordings with your colleagues anytime and from any place on the planet. |
Power Measurement/Power Loggers Template | |
|---|---|
| Input(power loggers) | Single Phase, Three Phase |
| Type(Power loggers) | Analog, Digital, Portable Hand Held |
| Maximum Current AC | 3000 A |
| Maximum Current DC | 1000 A |
| Maximum Voltage AC | 660 V |
| Maximum Voltage DC | 15 V |
| True RMS | Yes |
| Power Quality | Yes |
| Current Input Channels | 4 |
| Voltage Input Channels | 4 |
| Measurement Frequency | 50 Hz, 60 Hz |
| Display (Energy Management) | Digital, Graphical |
| Transient Capture | No |
| Displays Waveform | Yes |
| Energy | Yes |
| Phasor Diagrams | Yes |
| Power Factor (Power Quality) | Yes |
| Harmonics | Yes |
| Total Harmonic Distortion | Yes |
| Current Clamps Included | Yes |
| Blue Tooth Compatable | Yes |
| CAT Rating | IV |
| CAT Voltage Rating (V) | 300V |
Product General Attributes | |
| Unique Features | 3 Phase and neutral with the 4 included current flex probes. Logging up to 632 measurements for over 2 months Captures Swells, Dips and other anomilies Vivid Touch Screen HT OS designed for touchscreen and multiple testing capabilities. Easy links to our App (iOS & android) via WiFi. Also Performs Safety Tests: |
| Warranty | 3 YEARS |
| Warranty Details | 3 year on instrument 1 Year on Accessories |
| Additional Info/Comments | The GSC60 is the latest Mulit test instruments based in Power Quality but also has many safety test capabilities intended to reduce your costs and reduce the number of instruments you need for your job. |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | Wifi |
| IP Rating | IP40 |
| Product Weight | 2.4 LBS |
| Product Height | 225 MM (8.86 IN) |
| Product Length | 165 MM (6.50 IN) |
| Product Width | 75 MM (2.95 IN) |
| Shipping Weight | 18 LBS |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 90318080 |
| ECCN Number | 8.0331E+12 |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Battery Type | Li-ion |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | Italy |
| Shipping Height | 14 IN |
| Shipping Length | 12 IN |
| Shipping Width | 12 IN |


















Reviews
There are no reviews yet.