Description

Ideal 61-744
- Clamp-Pro Clamp Meter 600 Amp
- Measures up to 600AAC
- Non-contact voltage indicator (70V-600VAC)
- Tapered jaws with hook tip
- Auto/manual ranging
600 Amp Clamp-Pro Clamp Meter
For electricians looking for a dependable, affordable 600A clamp meter, it’s tough to beat the IDEAL 740 Series. From a non-contact voltage indicator at the tip of the jaws, to a large easy-to-read display, the 740 Series clamps make current measurements simple and reliable. The compact frame fits comfortably in the hand and makes it convenient in tight panels. And for those working in harmonic environments, the 61-746 features True RMS measurements.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| Maximum Current AC | 600 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Resistance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Measures up to 600 AAC Non-contact voltage indicator (70V-600VAC) |
| Warranty | 2 YEARS |
| Safety Approval | CE, UL |
| Product Height | 3.00 IN |
| Product Length | 10.00 IN |
| Product Width | 6.50 IN |
| Shipping Weight | 1.05 LBS |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Taiwan |


Reviews
There are no reviews yet.