Description
Instek GPD-4303S DC Power Supplies 4 Channels, 200W Programmable Linear

- Constant Voltage / Constant Current operation
- Tracking Series / Tracking parallel operation
- Output On/Off control
- Digital panel control
- 4 sets of panel setup save/recall
- Software calibration
- Key lock function
MULTIPLE OUTPUT PROGRAMMABLE LINEAR D.C. POWER SUPPLY
The GPD-Series contain the superior technology and high quality which CW lnstek had established through its long history of power supply design and manufacturing. The GPD-Series offers digital panel control, large display, bright LED indicators, high output resolution, 4 sets of setup memory, USB remote control and smart cooling fan control. Additionally, the GPD-Series provide easy operation, a wide selection of panel settings and the most important for a reasonable price. All these features make the GPD-Series the most promising new comer in the power supply market.
High Resolution
With ‘lmV/1 mA (for GPD-23035/33035/43035) high resolution and coarse/fine volume control the GPD-Series, guarantees clean and stable output. Using the GPD-Series you can easily simulate the device under test‘s accurate behavior against small changes in voltage or current, which is impossible when using a low resolution power supply.
Tracking Series and Parallel Function
Tracking series and parallel function allows you to use the GPD-Series in wide range of applications. The tracking series mode guarantees higher output voltage, while the tracking parallel mode guarantees higher output current.
Convenience Functions
The knobs are digitally controlled, allowing fine or coarse volume setting. The key lock feature locks panel operations, preventing accidental change of the settings which might lead damaging for the equipment.
4 Sets of Save / Recall
The GPD-Series can save and recall panel settings, these feature which can not offered by general power supplies. You can quickly select a panel setting from four memory sets without manual configuration.
USB Remote Control
The USB device port in the C-PD-Series allows you to remotely control the power supply according to your application needs.
FUNCTION FEATURES
- Bright LED display shows settings or actual level of output
- The independent CH3 output offers three commonly used voltage settings (C-PD-33035/3303D only)
- C.V./C.C. modes are clearly indicated in different colors
- Smart cooling fan control offers a well balanced cooling mechanism, ensuring quiet operation
- The tracking series and parallel mode can be selected with a single touch
- Indicators embedded in the keys provide an instant view of the power supply status; the Key Lock feature prevents improper operation

APPLICATIONS
- Laboratories and Educational Facilities
- Product Testing and Quality Assurance
- Service Operation and Post-Sales Support
- Product Development and Debugging
Power Supplies/DC Power Supplies Template | |
|---|---|
| Outputs | Quad |
| Voltage Output 1 | Variable |
| Max Voltage Output 1 | 30 V |
| Programmable | Yes |
| Current Output 1 | Variable |
| Max Current Output 1 | 3 A |
| Voltage Output 2 | Variable |
| Max Voltage Output 2 | 30 V |
| Current Output 2 | Variable |
| Max Current Output 2 | 3 A |
| Voltage Output 3 | Fixed |
| Max Voltage Output 3 | 10 V Max Voltage Output 3 0-5 V or 5.001V – 10 V |
| Current Output 3 | Fixed |
| Max Current Output 3 | 3 A Max Current Output 3 0-3 A or 0-1 A |
| Voltage Output 4 | Variable |
| Current Output 4 | Variable |
| Max Current Output 4 | 1 A |
| Meter Type | Digital Meter Type 4+3/4 Digits 0.4″ LED Display |
| Switching | No |
| Linear/Switching | Linear |
| Max Display Resolution Current | 1 mA |
| Max Display Resolution Voltage | 1 mV |
| Constant current/voltage | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Resolution: Voltage: 1 mV Current: 1 mA 195 Watt |
| Interfaces I/O | USB Interfaces I/O The USB device port in the GPD allows remote control |
| Product Weight | 7 KILOS (15.43 LBS) |
| Product Height | 265 MM (10.43 IN) |
| Product Length | 210 MM (8.27 IN) |
| Product Width | 130 MM (5.12 IN) |
| Data Logging | Yes Data Logging 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) |
| HTS/Schedule B Number | 8504409510 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | China |






Reviews
There are no reviews yet.