Instek MFG-2160MR – 60MHz Single Chanel Arbitrary Function Generator, 320MHz RF Generator
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
49 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
60MHz Single Channel Arbitrary Function Generator with pulse generator, modulation, 320MHz RF signal generator
  • Model MFG-2160MR
  • 60MHz single channel arbitrary function generator
  • 25MHz frequency pulse generator
  • 320MHz RF Generator
  • Modulation / sweep / burst / frequency counter
  • Earth ground isolation design among I/O terminals and instrument chassis
  • Built-in medical and automotive electronic waveforms
  • True point by point output arbitrary waveform function
  • Sample rate 200MSa/s
  • Waveform length 16k points
SKU: Instek MFG-2160MR Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Model MFG-2160MR
  • 320MHz RF Generator
ModelCH1 (Function with ARB)CH2 (Function with ARB)25MHz
Pulse Generator
RF Generator ( With ARB)Power AmplifierModulation/Sweep/ Burst/Frequency Counter
MFG-211010MHz
MFG-212020MHz
MFG-2120MA20MHz
MFG-2130M30MHz
MFG-2160MF60MHz 160MHz
MFG-2160MR60MHz 320MHz
MFG-2230M30MHz30MHz
MFG-2260M60MHz60MHz
MFG-2260MFA60MHz60MHz160MHz
MFG-2260MRA60MHz60MHz320MHz
MFG-2220HM200MHz200MHz
Multi-channel signal outputs to satisfy your diversified signal requirements
The output channels of MFG-2100 models include one single-channel 10M/20M/30M/60MHz ARB generator; one 25MHz pulse generator; one 160MHz or 320MHz RF signal generator (MFG-2160MF/MFG-2160MR) and one power amplifier (MFG-2120MA only).
The AFG channel of the MFG-2100 series outputs sine, square, and triangle, etc. The series features true point-by-point output arbitrary waveform characteristics of 200 MHz sample rate, 100MHz waveform repetition rate, 14 bit resolution, and 16k point memory depth. Some models provide various modulation methods such as AM/FM/PM/FSK/PWM, Sweep, Burst, Trigger, 150MHz Frequency Counter. Synchronized dual channel models provide correlated functions, including synchronization, delay, sum, and coupling. RF signal generator, a complete AFG signal source (including ARB), features various modulations, Sweep, and digital modulations such as ASK and PSK and its sine wave frequency is up to 320MHz. A full-function pulse generator with 25 MHz is equipped to all models and its pulse width, rise edge time, fall edge time are adjustable that can be applied as trigger signals. Independent input/output power amplifier with 20W, 10dB, DC-100KHz bandwidth, and distortion less than 0.1% can be applied to the audio application.
1. TFT LCD Panel
2. Number Panel
3. Scroll Knob & Selection Key
4. Power switch
5. Output Terminal
6. Main Output Switch
7. Function Keys
8. Operation Keys
9. USB Host
10. Trigger & Modulation Input
11. Sync and Counter Input
12. Fan
13. Power Amplifier Input & Output
14. LAN (MFG-22XX only)
15. USB Device
Generators / Counters/Function Generator Template
Channels3
Frequency Maximum60 MHz
Frequency Minimum1 uHz (0.000001 Hz)
FunctionsBurst, Noise, Pulse, Ramp, Sine, Square, Sweep, Triangle
Max Amplitude Vpp @ 50 ohms10 V
ArbitraryYes
Sample Rate200 MSa/S
Screen TypeLCD, TFT
Color ScreenYes
Digital Amplitude Resolution14 Bits
TriggeringYes
Counter that displays frequency on screen.Yes
Modulation TypesAM, FM, FSK, PSK, PWM
Graphical DisplayYes
Memory16 KP [kilopoints] (16 kB)
Direct Digital Synthesis (DDS)Yes
PC BasedNo
Product General Attributes
Unique FeaturesOne of a kind multi-channel functionality output signal source
True point-by-point output ARB
Built-in full function 25 MHz pulse Generator
Buit-in 320MHz RF Generator
External Power supply can bring up DC Bias voltage to +-42Vpk.
Waveform reconstruction function
Support CSV file upload produced by MATLAB and Excell
Complementary Arbitrary Waveform Editing PC SW.
Warranty2 YEARS
Safety ApprovalCE
Interfaces I/O USB Host, USB
StorageInternal Memory, USB Flash Drive
Product Weight2.5 KILOS (5.51 LBS)
Product Height107 MM (4.21 IN)
Product Length293 MM (11.54 IN)
Product Width266 IN
Data LoggingNo
HTS/Schedule B Number9030.89.0100
ECCN Number3A992.a
Calibration IncludedFactory Calibration
Power Supply Voltage120V/220V Universal
Country of OriginChina
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Instek MFG-2160MR – 60MHz Single Chanel Arbitrary Function Generator, 320MHz RF Generator”
Manuals/Guides
Weight2.5 lbs
Dimensions293 × 266 × 107 in
Instek MFG-2160MR – 60MH...