Keithley 2231A-30-3 – Triple Channel DC Power Supply, 30V, 3A
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
10 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
Manual Triple Channel DC Power Supply
  • Number of Outputs: 3
  • Maximum Voltage: 30V
  • Maximum Current: 3A
  • Connectivity: USB
  • Get three isolated, independent, and adjustable outputs in one instrument
  • Set voltage outputs with 0.06% basic accuracy and current outputs with 0.2% basic accuracy
  • Output DC power with less than 5mVp-p noise
  • Display voltage and current measurements continuously from all three outputs
  • Store frequently used configurations in any of 30 setup memory locations
  • Turn off any output after a predetermined test time with each channel’s output timer
  • Control the supply from a PC with an optional USB adapter
  • Engineering and science student labs
  • Service work
  • Electronic design
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
  • Number of Outputs: 3
  • Maximum Voltage: 30V
  • Maximum Current: 3A
  • Connectivity: USB
The 2231A-30-3 Triple Channel DC Power Supply can output a total of 195W of power, providing the power levels needed to energize a wide range of circuits and devices for benchtop work. Two channels can supply up to 30V at 3A each; the third channel can provide up to 5V at 3A. 2231A-30-3 does not compromise on performance or convenience features, offering the versatility and ease of use you need, so it can be the only DC power supply on your bench.
Quality DC Power
Three Fully Independent Outputs
All Outputs Are Isolated from Each Other and from Ground
Power Bipolar Circuits
Because the Model 2231A-30-3’s outputs are isolated, one output can be turned effectively into a negative source by connecting its high terminal to the common reference point of a bipolar circuit. A second output can connect its low terminal to the same common reference point. The result is a positive output and a negative output. If the two 30V channels are used in this configuration, both outputs can be changed at the same time by using the 2231A-30-3’s tracking function. That allows varying both channels at the same time while keeping their outputs at identical magnitudes.
Supply 60V or 6A
When the application requires outputting more than 30V or 3A, the two 30V channels can be combined to double the output level. Wire the two outputs in series to deliver up to 60V or wire them in parallel to deliver up to 6A. For your convenience, the 2231A-30-3 display will read the total output, either voltage or current, to eliminate confusion. Also, the supply controls both outputs to deliver the required voltage or current. There’s no need to set up each channel individually; the supply manages the channels for you, so combining channels is uncomplicated.
Wire the two 30V channels in series or parallel to double the output voltage to 60V or the supplied current to 6A. The 231A-30-3 has series and parallel modes that manage the channels and display the total output. This display shows the supply’s parallel mode, including the output voltage and the total current from the channels wired in parallel.
Easily Test, Monitor, and Protect Your Circuits
  • Adjust the outputs with the rotary knob or enter the output values precisely using the keypad with setting the resolution of 10mV or 1mA.
  • Protect your DUT with an overvoltage protection setting for each output.
Control the Supply and Upload Data to a PC
Power Supplies/DC Power Supplies Template
OutputsTriple
Voltage Output 1Variable
Max Voltage Output 130 V
ProgrammableYes
Current Output 1Variable
Max Current Output 13 A
Voltage Output 2Variable
Max Voltage Output 230 V
Current Output 2Variable
Max Current Output 23 A
Voltage Output 3Variable
Max Voltage Output 35 V
Current Output 3Variable
Max Current Output 33 A
Max Display Resolution Current10 mA
Max Display Resolution Voltage20 mV
Product General Attributes
Warranty3 YEARS
Power Supply Voltage120V 50/60 Hz
Country of OriginChina
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Keithley 2231A-30-3 – Triple Channel DC Power Supply, 30V, 3A”