Keithley 2260B-80-13 – Programmable DC 360W Power Supply, 80V, 13.5A
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
13 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
Keithley 2260B-80-13 Programmable DC Power Supply, 80V/13.5A/360W
  • Max Output Power: 360W
  • Maximum Voltage: 80V
  • Maximum Current: 13.5A
  • Connectivity: USB, LAN
  • Constant current priority setting reduces voltage and current overshoot when powering LEDs
  • Programmable internal resistance simulates battery output
  • Fit six 71mm wide 360W units or three 142mm wide 720W units or two 214mm wide 1080W units in a standard rack width to minimize bench and test system space
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Keithley 2260B-80-13
  • Max Output Power: 360W
  • Maximum Voltage: 80V
  • Maximum Current: 13.5A
  • Connectivity: USB, LAN
Programmable DC 360W Power Supply, 80V, 13.5A
The 2260B-80-13 power supplies have programmable rise time (or slew rate) control to prevent potentially dangerous inrush currents from flowing into loads that have low resistance when power is initially supplied. Either voltage or current rise time can be controlled. With voltage slew rate control, voltage rise time can range from a slow, 0.1V/s to a high speed of 1600V/s for the 800V supplies.
Emulate the Response of a Battery
Test a circuit or device under the most realistic conditions by applying a test source with the output resistance that is equivalent to the output resistance of the actual source that will be used to power the circuit or device. For example, a battery has a varying internal resistance, and a device powered by a battery will have a voltage applied to the device that is reduced by the voltage drop across the battery’s internal resistance. Versions of the 2260B-80-13 power supplies can have an internal resistance up to 555Ω to simulate a wide range of battery chemistries and load conditions.
Use the programmable internal resistance to simulate a battery’s output. In this example, a Model 2260B-80-13 power supply is simulating a 10V battery whose internal resistance is 0W, 0.9W, 1.8W, and 2.7W. The resulting voltage at the output terminals drops from 10V to 5.98V due to the voltage drop across the internal resistance of the battery.
Flexible and Fast for Automated Test Systems
Create Custom Voltage Source Waveforms
Power Supplies/DC Power Supplies Template
OutputsSingle
Voltage Output 1Variable
Max Voltage Output 180 V
ProgrammableYes
Current Output 1Variable
Max Current Output 113.5 A
Meter TypeDigital
SwitchingYes
Linear/SwitchingSwitching
Max Display Resolution Current1 mA
Max Display Resolution Voltage2 mV
Constant current/voltageYes
Remote SensingYes
Product General Attributes
Warranty3 YEARS
Interfaces I/O LAN / Ethernet, USB
Power Supply Voltage120V/220V Universal
Country of OriginTaiwan
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Keithley 2260B-80-13 – Programmable DC 360W Power Supply, 80V, 13.5A”