Keithley 2280S-32-6 – Precision Measurement DC Power Supply, 32 V, 6 A
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
20 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
Keithley 2280S-32-6 Precision Low Noise Programmable DC Power Supply with GPIB, USB, And LAN, 32V/6A
  • Maximum Voltage: 32V
  • Maximum Current: 6A
  • Connectivity: GPIB, USB, and LAN interfaces
  • Measure voltage and current with 6½-digit resolution
  • Capture dynamic load currents as short as 140 μs
  • Output up to 192 W of low noise, linear regulated power
  • Programmable rise and fall times eliminate voltage overshoot and undershoot transients
  • Built-in graphing simplifies analyzing trends or displaying voltage or current waveforms
  • Programmable output sequences reduce test times
  • Sink up to 0.45 A to discharge voltage quickly
  • Digital I/O for direct communication with other devices and instruments
  • Built-in web page simplifies automated control/ monitoring
  • Automate tests easily with KickStart start-up software
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
  • Maximum Voltage: 32V
  • Maximum Current: 6A
DMM-Quality Low Current Measurements with High Resolution
Unlike conventional power supplies, 2280S-32-6 supplies can also make measurements with up to 6½ digits of resolution. Voltage output measurements can be resolved down to 100 μV. These supplies measure load currents from 100 nA to amps and can resolve down to 10 nA. Four load current measurement ranges (10 A, 1 A, 100 mA, and 10 mA) support measuring a device’s full load current, standby mode current, and small sleep mode currents with DMM-quality accuracy. The high resolution allows characterizing small changes in load currents with confidence. It also makes it possible to make a broad range of measurements on a single range with excellent accuracy across both low and high current values.
Measure Rapidly Changing Loads
View and Control Every Parameter of the Supply for Maximum Performance
Perform Semi-Automated Testing Right on Your Bench
Controlled Rise and Fall Times Protect Devices Under Test
Are you working on a device or a system with a high inrush current? 2280S-32-6 supplies allow programming the voltage output’s rise time to slow the voltage ramp and avoid voltage overshoot, which could potentially damage the DUT. The voltage fall time can also be controlled to prevent a fast ramp down of the output voltage. Voltage rise and fall times can be set as slow as 10 V/s or as fast as 100V/s. Small voltage transitions can be programmed to rise and fall as fast as 1000 V/s.
Trend Analysis and Load Current Characterization
Automate a test quickly and easily with KickStart software
Optimized Performance for Production Test
Series 2280S-32-6 supplies are as powerful in a production test system as they are flexible on the R&D benchtop. In addition to their List Mode function, several other Series 2280S-32-6 features help minimize test time in automated systems. For example, an external trigger input allows hardware synchronization and control by other instruments in the test system. To eliminate many system delays, 2280S-32-6 supplies produce a “measurement complete output” to signal the test system when the supplies have completed their required actions. To reduce measurement time, the reading speed can be increased by reducing the acquisition time from power line cycle integration times, 16 ms at 60 Hz (20 ms at 50 Hz), to 33 μs (40 μs). Furthermore, the 2280S-32-6 supplies can sink up to 0.45 A. Thus, these supplies can quickly discharge a voltage level and change to a different voltage.
Power Supplies/DC Power Supplies Template
OutputsSingle
Voltage Output 1Variable
Max Voltage Output 132 V
ProgrammableYes
Current Output 1Variable
Max Current Output 16 A
Meter TypeDigital
SwitchingNo
Linear/SwitchingLinear
Max Display Resolution Current0.1 mA
Max Display Resolution Current
Resolution is for 10 mA range
Max Display Resolution Voltage1 mV
Remote SensingYes
Product General Attributes
Warranty3 YEARS
Safety ApprovalCSA, UL
Interfaces I/O GPIB, LAN / Ethernet, USB
Power Supply Voltage120V 50/60 Hz
Country of OriginChina
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Keithley 2280S-32-6 – Precision Measurement DC Power Supply, 32 V, 6 A”