Keithley 2281S-20-6 – Precision DC Supply and Battery Simulator, 20 V, 6 A
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
12 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
Keithley 2281S-20-6 20V/6A, 120W. Precision DC Power Supply and Battery Simulator
  • Maximum Voltage: 20 V
  • Maximum Current: 6 A
  • Simulate a battery’s output during the charge and discharge cycles
  • Create, edit, import, and export battery models
  • Build a library of battery models using a Source Measure instrument as a model generator
  • Display the real-time change of the SOC, Voc, and Vt for the simulated battery
  • Compute battery capacity in Amp-Hour and Equivalent Series Resistance (ESR)
  • Program the battery SOC, Voc, capacity, and internal resistance (ESR)
  • Provide two modes of simulation–dynamic and static
  • Monitor charge/discharge current and voltage
  • Output up to 120 W of low noise, linear regulated power
  • Monitor load currents from 100 nA to 6 A with high accuracy in power supply mode
  • Measure voltage and current with a 6½-digit resolution
  • Sink current up to 1 A and source current up to 6 A
  • Built-in graphing simplify analyzing trends or displaying voltage or current waveforms
  • High-resolution TFT display and soft-key/icon-based user interface simplify operation
  • Digital I/O for direct communication with other devices and instruments
  • GPIB, USB, and LAN interfaces
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
  • Maximum Voltage: 20 V
  • Maximum Current: 6 A
The 2281S-20-6 Battery Simulator and Precision DC Power Supply innovatively integrates battery simulation with the functions of a high-precision power supply. The 2281S-20-6 can analyze the DC current consumption of a device under test and generate a battery model based on a battery charging process, and simulate a battery based on a battery model. The 2281S-20-6 can output 120 W with 20 V and 6 A, and sink current up to 1 A.
2281S-20-6 startup screen
Battery simulator home screen
Precision DC Power Supply, with DMM-quality High Resolution, Low Current Measurements Capability
Unlike conventional power supplies, 2281S-20-6 supplies feature up to 120 W, 20 V, and 6 A output and can also make measurements with up to 6½ digits of resolution. Voltage output measurements can be resolved down to 100 μV. These supplies measure load currents from 100 nA to amps. Four load current measurement ranges (10 A, 1 A, 100 mA, and 10 mA) support measuring a device’s full load current, standby mode current, and small sleep mode current with DMM-quality accuracy. The high resolution allows discerning small changes in load currents with confidence. It also makes it possible to make a broad range of measurements or a single range with excellent accuracy across both low and high current values.
Determine SOC and ESR and Create a Battery Model During Battery Testing
In the 2281S battery test function, charge/discharge testing on a battery can be performed. The charging current ranges from 0 to 6 A, and the maximum discharging current is 1 A. During charging, the sampling interval can be set for the internal 6½-digit multimeter to sample the charging current and voltage continuously. In this way, the capacity of the battery and its internal resistance (ESR value) is automatically computed.
Battery Simulation Based on a Battery Model
There are two modes from which to choose:
  • Static: During the static stimulation, Voc and SOC stay the same.
Easily View and Control Every Parameter of the Battery Test and Simulation Function
Optimized Performance for Production Test
Power Supplies/DC Power Supplies Template
OutputsSingle
Voltage Output 1Variable
Max Voltage Output 120 V
ProgrammableYes
Current Output 1Variable
Max Current Output 16 A
Meter TypeDigital
SwitchingNo
Linear/SwitchingLinear
Max Display Resolution Current0.1 mA
Max Display Resolution Voltage1 mV
Remote SensingYes
Product General Attributes
Warranty3 YEARS
Safety ApprovalCSA, UL
Interfaces I/O GPIB, LAN / Ethernet, USB
Power Supply Voltage120V 50/60 Hz
Country of OriginChina
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Keithley 2281S-20-6 – Precision DC Supply and Battery Simulator, 20 V, 6 A”