Keithley 2657A-LIM-3 – Low Interconnect Module
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
23 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
  • DC current carrying capability: 1.5 A maximum
  • Pulse current carrying capability: 10 A at 1% duty cycle
  • Maximum voltage between LO and chassis ground*: 3000 V
SKU: Keithley 2657A-LIM-3 Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Keithley 2657A-LIM-3
 Low Interconnect Module
The Keithley 2657A-LIM-3 LO Interconnect Module establishes measurement commons (LO and sense LO) for a test system using multiple source-measure units (SMUs) that include at least one Model 2657A High Power System SourceMeter Instrument.