Keithley 2657A-PM-200 – 200V Protection Module
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
48 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
Keithley 2657A-PM-200 Hi-Voltage 200V Protection Module
  • Leakage: < 10 pA at 200 V typical
  • DC current carrying capability: 1.5 A maximum in unclamped condition
  • Pulsed current carrying capability: 10 A maximum at 1% duty cycle in unclamped condition
  • Maximum protection active current: User must limit current to <120 mA in clamped condition (~230 V)
  • Protection voltage:
  • Minimum: 220 VDC
  • Typical: 230 VDC
  • Maximum: 240 VDC
  • LO to GND voltage: 30 VDC typical
SKU: Keithley 2657A-PM-200 Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Keithley 2657A-PM-200
200V Protection Module
(Not required for connecting to the Model 8010 High Power Device Test Fixture.)
The Model 2657A-PM-200 Protection Module (PM) is a stand-alone module that protects certain lower-voltage source-measure units (SMUs) that are part of a testing configuration from damage by voltage sources that are greater than 220 V.
The protection module is designed for use with the following lower voltage SMUs:
  • Model 2611A Single-Channel System SourceMeter Instrument
  • Model 2612A Dual-Channel System SourceMeter Instrument
  • Model 2635A Single-Channel System SourceMeter Instrument
  • Model 2636A Dual-Channel System SourceMeter Instrument
  • Model 4200-SCS Semiconductor Characterization System SMUs:
  • Model 4200-SMU Medium Power Source-Measure Unit
  • Model 4210-SMU High Power Source-Measure Unit
The protection module is intended for use in applications where a device breakdown or other potential failure could connect the high-voltage output of the Model 2657A High Power System SourceMeter Instrument to a lower voltage SMU.
The standard triaxial IN connectors are used for connection to the SMU. Maximum clamped voltage on the IN connectors is 240 VDC. The high voltage triaxial connectors are used for connection to the device under test. Do not exceed 3280 V on the OUT connectors.
Product General Attributes
Country of OriginChina
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Keithley 2657A-PM-200 – 200V Protection Module”