Description
Klein CL220 – Digital Clamp Meter, AC Auto-Ranging 400 Amp with Temp
- Auto-Range, Hold, Data Hold, and Max value
- Built to withstand a 6.6-Foot (2 m) drop
- CAT III 600V, Class 2, Double insulation safety rating
- Meets requirements for use in basic and controlled electromagnetic environments like residential, office and light-industrial locations
Klein Tools CL220 Clamp Meter is an automatically ranging true root mean square (TRMS) digital clamp meter that measures AC current and NCVT via the clamp, AC/DC voltage, resistance and continuity via test-leads, and temperature via a thermocouple probe. Exclusively designed from the ground up by electricians for electricians. Years of field research, combined with extensive input from electricians across America, inspired the development of meters loaded with innovative, time-saving features.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 400 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 1.61 IN |
| Resistance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
Product General Attributes | |
| Product Weight | 0.7 LBS |
| Product Height | 1.5 IN |
| Product Length | 8.5 IN |
| Product Width | 3.5 IN |
| HTS/Schedule B Number | 9030310000 |
| Shipping Height | 12.00 IN |
| Shipping Length | 20.00 IN |
| Shipping Width | 12.00 IN |










Reviews
There are no reviews yet.