Description

Klein Tools CL445
- CL445 HVAC Clamp Meter is an automatically ranging true root mean square (TRMS) digital clamp meter
- Digital clamp measures 600 A AC current and inrush current
- Test leads measure 750V AC/600V DC voltage, DC micro amp, resistance, continuity, frequency, duty-cycle, capacitance, and diode tests
- K-Type thermocouple port for measuring temperature from -148 to 1832-Degree Fahrenheit (-100 to 1000-Degree Celsius)
- Detect AC current with non-contact voltage tester integrated into the clamp jaw
HVAC Clamp Meter (600 A AC, 750V AC/600V DC)
Klein Tools CL445 is an advanced HVAC clamp meter with auto-ranging true root mean square (TRMS) for maximum accuracy. The meter measures AC current and inrush via the clamp, AC/DC voltage, DC microamps, resistance, continuity, frequency, capacitance, test diodes via test leads, and temperature via a thermocouple probe. High visibility backlit LCD has a V+A function to simultaneously monitor voltage and current.
Application:
Measures AC Current, Inrush Current, AC/DC Voltage, DC Microamps, Resistance, Continuity, Frequency, Capacitance, Temperature, Diodes, and More
Special Features:
Automatically Ranging True Root Mean Squared (TRMS) Measurement Technology for Accuracy; NCVT; V + A Simultaneously Displayed; Built-in Worklight
Functions:
TRMS, AC Current, Inrush Current, AC/DC Voltage, DC Microamps, Resistance, Audible Continuity, Frequency, AC Voltage + AC Amperage, Capacitance, Temperature, Non-Contact Voltage Testing, Diodes, Min/Max, Data Hold Capability

Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 600 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Product Weight | 0.78 LBS |
| Product Height | 9.24 IN |
| Product Length | 3.77 IN |
| Product Width | 1.59 IN |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |










Reviews
There are no reviews yet.