Description

Labnet International C0060-230V
- Electrical: 230V
- High speed and g-force capabilities, produces PPP and PRP separation in two minutes
- Supplied with 6x10ml rotor
- Compact design, 8.25(W) x 9.5(L)
- Please Note: Tubes are not included, All of the tubes that are on this item are not included, They’re just for representation purposes only
Spectrafuge 6C centrifuge with 6 x 10/15 mL rotor, 230V
The Spectrafuge 6C has been designed for quick production of PPP (platelet poor plasma) and PRP (platelet rich plasma) as well as other applications in the clinical or research laboratory.
The removable fixed angle rotor of the Spectrafuge 6C accepts 6 x 15 mL tubes, and with the adapters will accommodate all common blood draw tubes. The variable speed allows for a variety of applications to be performed. A timer controls operation from 30 seconds to 30 minutes. The time can also be set to continuous, by selecting the “On” position, or momentary, by pressing and holding the start knob.
Large Digital Display
The control panel of the centrifuge features easy-to-turn knobs and large digital displays for time and speed. During the operation of the centrifuge, the lid is locked. Once the rotor has come to a stop, both the time and speed displays flash “00” to signify that the run has been completed. The lid can now be opened by pressing the lid knob.
A small footprint allows the Spectrafuge 6C to fit on even the most crowded bench. Its rugged construction will provide years of trouble-free operation. The centrifuge can be operated on the bench or in a cold room.
General Attributes | |
|---|---|
| Product Weight | 8.5 LBS |
| Product Height | 7 IN |
| Product Length | 9.5 IN |
| Product Width | 8.25 IN |
| Country of Origin | United States |
Centrifuges | |
| Style (Life Science) | Digital |
| Max RPM (Life Science) | 6500 RPM |
| Voltage (Life Science) | 208-240 VAC Only |
| MAX RCF (Centrifuges) | 4000 g |
| Special Features (Centrifuges) | Clinical, Timer |
| Capacity Included (Life Sciences) | 10 ml, 15 ml |
| Capacity Optional (Life Sciences) | 1 ml, 10 ml, 15 ml, 2 ml, 3 ml, 4 ml, 5 ml, 6 ml, 8 ml |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Designed for quick production of PPP (platelet poor plasma) and PRP (platelet rich plasma) as well as other applications in the clinical and research laboratory |
| HTS/Schedule B Number | 8421.19.0000 |
| ECCN Number | EAR99 |


Reviews
There are no reviews yet.