Lascar SGD 24-M-IP420 – 2.4″ Waterproof Programmable TFT 4-20mA Panel Meter
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
21 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
2.4" Waterproof PanelPilot compatible display
  • 2.4” colour TFT screen
  • IP-67 and NEMA 6 rated
  • Rugged and scratch resistant Corning® Gorilla® Glass window
  • Download meter applications from the ever expanding online library
  • Programmable with the USB interface
  • Simple and easy panel mounting solution
  • IP-67 12-way connection
  • Wide operating voltage of 4V – 30V d.c.
  • 0 – 40V d.c. measurement range
SKU: Lascar SGD 24-M-IP420 Tag: Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Lascar SGD 24-M-IP420
  • The SGD 24-M-IP420 is a programmable panel meter featuring 4-20mA analogue inputs, alarm outputs and 2.4” TFT colour touchscreen display.
  • It is housed in an IP67 / NEMA 6 rated enclosure with a rugged and scratch resistant window.
  • Panel or enclosure installation of the finished module is simple, using the 32mm nut and the IP67 connector supplied with the unit.
2.4″ Waterproof Programmable TFT 4-20mA Panel Meter
Colours, text labels, splash screen and input voltage scaling can all be customized by the user through the software and then uploaded to the SGD 24-M-IP through the USB connection. When setup is complete, the settings can be saved and then uploaded to the meter using the supplied USB cable. Panel or enclosure installation of the finished module is simple, using the 32mm nut and the IP67 connector supplied with the unit.