Megger DLRO10HD – Digital Low Resistance Ohmmeter, 10 Amp
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
23 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
Heavy Duty Digital Low Resistance Ohmmeter – 10A – With DH4-C Modular Duplex handspike Set (1006-444) 1.5M ~ 5ft
  • High or low output power selection for condition diagnosis
  • Rechargeable battery or line power supply, continuous operation, even with dead battery
  • 10 A for 60 seconds, less time waiting to cool, great for charging inductance
  • High input protection to 600 V, inadvertent connection to line or UPS voltage will not blow a fuse
  • Heavy duty case: IP 65 lid closed, IP54 operational (battery operation only)
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Megger DLRO10HD
  • Resistance testing from 0.00010 m Ohms up to a maximum of 2500.0 Ohms
  • Mode and range selections via rotary switches
  • Rechargeable battery with an option to use line power
  • LED-backlit 5-digit main display, with two secondary displays
  • Safety Rated to IEC61010-1, IEC61326-1, and CATIII 300 V when used with optional terminal cover
Digital Low Resistance Ohmmeter, 10 Amp
Power for the DLRO10HD comes from a rechargeable 6 V, 7 Ah sealed lead acid battery pack. This battery will take approximately 8 hours to fully charge. In the event that the battery dies on the job during critical testing, the unit can also be powered from line power. The unit also features an auto-off function to conserve battery power.
The DLRO10HD complies with IEC61010-1, IEC61326-1, and CATIII 300 V safety standards. However, in order to achieve the CATIII 300 V rating, the unit must be used with the optional terminal cover, available from Megger (part no. 1002-390).
Test Modes
Applications
For thicker conductors, bonds, and welds, the DLRO10HD is perfectly suited. Its 10 A range for resistance values up to 250 mΩ makes it an ideal instrument for measuring in these applications.
Micro / Milli / Meg Ohmmeters/Micro-Ohmmeter / DLRO / Bond Testing Template
Style (Micro-Ohmmeter)Portable
Maximum Test Current10 A
Variable Test CurrentYes
Min Resistance 0.1 u Ohms (0.00010 m Ohms)
Max Resistance (ohm)2500.0 Ohms
AlarmNo
Temperature CompensationNo
Line Power or Battery powerBattery Power, Line Power
Kelvin Four-Terminal MeasurementYes
Product General Attributes
Warranty1 YEARS
Warranty DetailsAdditional Warranty can be purchased for additional cost
IP RatingIP54, IP55, IP65
Product Weight15 LBS
Product Height7.25 IN
Product Length12.5 IN
Product Width11.25 IN
Data LoggingNo
HTS/Schedule B Number9030390000
ECCN NumberEAR99
Calibration IncludedFactory Calibration
Battery TypeOther
Power Supply Voltage120V 50/60 Hz, Battery Powered
Country of OriginUnited Kingdom
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Megger DLRO10HD – Digital Low Resistance Ohmmeter, 10 Amp”
Weight15 lbs
Dimensions12.5 × 11.25 × 7.25 in