NK CT-0800-5-MS – Secondary Current Transformer, 1 A to 5 A, Split-Core
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
29 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
800:1 or 800:5
  • Split-core case for convenient installation over large wires or bus bars.
  • 1 A and 5 A secondary is compatible with standard power monitors and panel meters designed for the 1 A and 5 A input.
  • LS series with large sensing window (3.49” x 2.36”) available to measure current from 0–800 A to 0–1400 A.
  • Plated terminals for reliability.
SKU: NK CT-0800-5-MS Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
NK CT-0800-5-MS
Secondary Current Transformer, 1 A to 5 A, Split-Core
The CT-LS 1 A and 5 A Secondary Current Transformers offer a compact, cost-effective means of measuring primary current. These current transformers provide an easy-to-install method to measure AC current, producing a 0–1 A and 0–5 A output proportional to the current flowing through the sensing window. The CT-LS series offers a large sensing window and a split-core design for easy installation.
Current Sensors/Current Transformers Template
Current MeasuredAC
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “NK CT-0800-5-MS – Secondary Current Transformer, 1 A to 5 A, Split-Core”