Description
PIE 830 – High Accuracy Multifunction Diagnostic Process Calibrator with Dual Display

- Checkout flow & vibration systems
- To 2000 CPM (Counts-Per-Minute), 999.99 Hz, 9999.9 Hz & 20.000 kHz.
- Measure pressure with optional pressure modules
- 32 modules for gauge, differential, absolute & compound pressure
- Easy to read
- Turn on the backlight & easily see the display in dark areas of the plant
The PIE Model 830 is more than a multifunction calibrator. It is also a loop detective that is able to diagnose common problems that other test equipment just can not find. Have a flooded junction box or unknown ground faults? Our Loop Diagnostic technology will detect it. Or use the LoopScope to see at a glance all the parameters – milliamps, voltage and resistance – in the loop.
Stop throwing away perfectly good transmitters only to find the problem is somewhere else in the loop. Setup the PIE Model 830 as an isolated universal transmitter and turn on the Loop Diagnostics. The display will tell you EXACTLY the sensor input, the current output and if there is any uncontrolled current in the loop due to a ground fault, corrosion bridge or moisture. If the control system sees no problem when the 830 is acting as a transmitter THEN you can replace the faulty transmitter. With RTDs the 830 automatically detects which of the 2, 3 or 4 wires are connected and unbroken quickly alerting you to a sensor problem.
First calibrator with FIVE troubleshooting tools
1 Detect hidden loop problems
Quickly diagnose troublesome ground faults & current leakage with patented Loop Diagnostic technology. These problems are undetectable with other instruments!
2 Check all loop parameters at once with the LoopScope
Simultaneously displays current, voltage and resistance to let you know the condition of a live loop. Finds problems with power supplies & loops with too many loads. Patented by PIE!
3 Automatically detect 2, 3 or 4 wire RTDs
Trouble shoot sensor connections and find broken wires with patented technology. LCD indicates which of the four wires are connected to an RTD sensor.
4 Swap out faulty transmitters to diagnose control issues
Easily setup the 830 as a universal isolated transmitter for temperature, frequency, millivolt or pressure. If the loop is back under control you know the transmitter was faulty. Turn on the LoopScope to simultaneously see the loop current, power supply voltage and loop loads for troubleshooting.
5 Troubleshoot wiring problems without a multimeter
Built in continuity checker with beeper quickly finds broken wires or shorts in instrumentation wiring. Also handy for checking operation of relays and controller outputs.
Advantages of the PIE 830 over the Altek 830

- Higher Accuracy
Accurate to 0.006 mA, Pt 100 Ohm RTD to 0.2°C/0.4°F, Type K to 0.3°C/0.6°F, pH to 0.003 pH - Loop Diagnostics – Unique to PIE
Only multifunction calibrator that can power up a loop and tell you that there is moisture, corrosion or a ground fault causing current to leak to ground. - Simulates a pH probe
Calibrate pH tranmitters & analyzers before attaching probe to verify that each is working correctly. - Isolated internal 24 V loop supply
Calibrate 2-wire transmitter with electrical isolation between the input and the output for more accuate and stable readings.
- Wider range of pressure modules & scales
Choose from 32 different modules with up to 32 engineering units for greater compatability with your processes. - Works with more instruments
Compatible with smart transmitters, multichannel recorders, PLCs and DCSs -GUARANTEED! More Thermocouple & RTD ranges with 0.1° resolution and better accuracy. - Smaller & lighter
Pocket sized and easier to carry - LED for optical pickups
LED flashes green in sync with frequency output. Illuminates red for overload conditions. - Easier to hook-up
Diagrams are shown on the display indicating where to plug in the test leads.
Process / Calibration/Multifunction Calibrators Template | |
|---|---|
| Type | Hand Held |
| Measure Voltage | Yes |
| Loop Voltage Min | 2 V |
| Simulate Loop Voltage | Yes |
| Loop Voltage Max | 60 V |
| Voltage Measurement Max | 60.00 V |
| Voltage Measurement Min | 0.00 V |
| Source/Simulate DC Current | Yes |
| Measure DC Current | Yes |
| Current Measurement Max | 24.000 mA Current Measurement Max 125.00% of 4-20 mA |
| Current Measurement Min | 0.000 mA Current Measurement Min -25.00 of 4-20 mA |
| Source/Simulate Resistance | Yes |
| Resistance Measurement Max | 4010.0 Ohms |
| Resistance Measurement Min | 0.00 Ohms |
| Measure Frequency | Yes |
| Frequency Measurement Max | 20.000 kHz (20000 Hz) |
| Frequency Measurement Min | 0.001 Hz |
| Measure RTD | Yes |
| Measure Thermocouples | Yes |
| Source/Simulate Pressure | No |
| Pressure Measurement | Dual Pressure Sensor Pressure Measurement Modules available in Gauge, Compound, Absolute and Differential Pressure Ranges |
| Pressure Modules Available | Yes Pressure Modules Available 32 Different Pressure Modules available |
| Hart Compatible | No |
| FieldBus Compatible | No |
| Backlighted | Yes |
| Graphical Screen | Yes |
| Types RTD/Thermocouples Accepted | B, C , E, J, K, L, N, R, S, T, U Types RTD/Thermocouples Accepted Source and Read Thermocouple types J, K, T, E, R, S. B, N, G, C, D, P, L and U |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Quickly diagnose troublesome ground faults & current leakage with patented Loop Diagnostic technology. These problems are undetectable with other instruments!! Check all loop parameters at once with the LoopScope™ Simultaneously displays current, voltage and resistance to let you know the condition of a live loop. Finds problems with power supplies & loops with too many loads. Patented by PIE! Automatically detect 2, 3 or 4 wire RTDs Trouble shoot sensor connections and find broken wires with patented technology. LCD indicates which of the four wires are connected to an RTD sensor. Swap out faulty transmitters to diagnose control issues. Easily setup the 830 as a universal isolated transmitter for temperature, frequency, millivolt or pressure. If the loop is back under control you know the transmitter was faulty. Turn on the LoopScope to simultaneously see the loop current, power supply voltage and loop loads for troubleshooting. |
| Warranty | 3 YEARS |
| Warranty Details | 3 Year Return to Factory Warranty against defects in materials and workmanship. |
| Safety Approval | CE |
| Product Weight | 12.1 OUNCES (0.756 LBS) |
| Product Height | 1.60 IN |
| Product Length | 5.63 IN |
| Product Width | 3.00 IN |
| Shipping Weight | 1.8 LBS |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9031.80. 8085 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | Factory Calibration, NIST Calibration |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | United States |










Reviews
There are no reviews yet.