Description

PIE 901
- Calibrate milliamp instruments and voltage instruments
- Calibrate pressure instruments with optional pressure modules (sold separately)
- Bluetooth functionality (for use with future PIE wireless pressure modules)
- Large color display with color coded menus for simplified setup
- Locate loop current leakages
Wireless Diagnostic Calibrator (Milliamp, Voltage, & Pressure)
With the PIE 901 you can check, calibrate, and measure all your current, voltage and pressure instruments in a 4 to 20 milliamp DC loop. It can be used at any access point in your loop. Source & Read to 24.000 mA, Simulate a 2 Wire Transmitter or use the PIE 901 to simultaneously power your 2 Wire Transmitter and measure its output. Source up to 24.000 V DC to calibrate voltage inputs. Measure from -60.000 to +60.00 V DC to check loop power supplies & batteries without carrying a separate multimeter. Pressure modules may be connected via a cable or wirelessly with future PIE Bluetooth pressure modules (sold separately). Rugged design with bright, color display for use in the shop, field, or on the bench. Optional rechargeable “AA” batteries and AC adapter for charging or for bench use.
Easy to Read and Simple to Use
The PIE 901 has a large color LCD which makes navigation of the menus clearer and simpler than ever. The “Easy as PIE” double click menus are easier to navigate than ever before with colored tabs to instantly see where you are, and where you need to head to choose the settings you need.
When you must calibrate in bright sunlight switch the PIE 901 to “DARK MODE” and easily read the high contrast display. You may turn off DARK MODE when you come back inside and must calibrate in the dark recesses of your plant.

Sourcing Milliamps
Choose this function to provide an output from 0.000 to 24.000 milliamps. The compliance voltage is a nominal 24 VDC to provide the driving power to your milliamp receivers.
1. Range can be set to Hi or Lo (Hi in this example)
2. Power is set to Source
3. Output is adjusted by turning the knob
See manual for further details on this function.
Ground Leak Detection
If you find a loop where the transmitter is calibrated correctly but all the readings elsewhere in the loop have a fixed offset, this is due to a Zero Shift. This zero-shift is typically caused by some current in the loop bypassing the transmitter. This might be caused by ground faults, moisture, or corrosion.
Turn on Ground Leak Detection and use the Model 901 to power up the loop. Any current that isn’t controlled by the transmitter or other current control element will be indicated as leakage on the Model 901 display.
The Model 901 is supplying the loop voltage. In this example, a calibrated transmitter is limiting the loop current to 12.00 mA. An additional 0.51 mA is not controlled by the transmitter and is leaking somewhere in the loop.

Process / Calibration/Multifunction Calibrators Template | |
|---|---|
| Type | Hand Held |
| Measure Voltage | Yes |
| Loop Voltage Min | 0 V |
| Simulate Loop Voltage | Yes |
| Loop Voltage Max | 24 V |
| Voltage Measurement Max | -60 V |
| Voltage Measurement Min | 60 V |
| Source/Simulate DC Current | Yes |
| Measure DC Current | Yes |
| Current Measurement Max | 24 mA |
| Current Measurement Min | 0 mA |
| Source/Simulate Resistance | No |
| Measure Resistance | No |
| Source/Simulate Frequency | No |
| Measure Frequency | No |
| Measure RTD | No |
| Measure Thermocouples | No |
| Source/Simulate Pressure | Yes |
| Pressure Measurement | Single Pressure Sensor |
| Pressure Modules Available | Yes |
| Hart Compatible | No |
| FieldBus Compatible | No |
| Backlighted | Yes |
| Graphical Screen | No |
| Intrinsically Safe(Calibrators) | No |
Product General Attributes | |
| Warranty | 3 YEARS |
| Warranty Details | Not applicable to batteries |
| Interfaces I/O | USB-C |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Battery Type | AAA |









Reviews
There are no reviews yet.