Description
The Practical Instrument Electronics (PIE) Model 334 is a state of the art, highly reliable, rugged and easy to use milliamp calibrator. It has the functions necessary to perform all the required maintenance and calibration tasks of virtually any 4-20mA loop. It provides source and read milliamp functions along with power and measure and two wire transmitter simulations. In addition it can measure DC Voltage for troubleshooting power supplies. If the PIE Model 334 looks familiar that’s not a coincidence. It’s because as previous employees for Altek we comprise key employees and the lead engineer that produced the original Altek Model 334 and Altek Model 334A as well as many other Altek products. We believe with this experience it has put us in a unique position to design a technologically superior but 100% functional replacement for the Altek Model 334 and Altek Model 334A. With an estimated 100,000 users of this continuously popular but aging calibrator, it is clear that loyal users as well as potential new users of this product could benefit from technology updates. As part of these updates, it is PIE’s intention to maintain the time proven familiar controls and functionality while reintroducing the product with many of today’s newest technologies. These improvements include better long term stability, accuracy, reliability and ruggedness including a significantly improved battery life. The combined improvements allow the PIE Model 334 to meet or exceed all of the expected performance and functions of the Altek Model 334 and Altek Model 334A. We guarantee this as a functional replacement with improvements. Even more important the PIE Model 334 will also exceed the performance of many higher cost calibrators and meet today’s most demanding requirements while maintaining the familiar, time proven reliability and ease of use of the original. This is the new standard! |
Process / Calibration/Signal Calibrators/Loop Calibrators Template | |
|---|---|
| Measure Inputs | Yes |
| Source Outputs | Yes |
| Display (Loop Calibrators) | Single |
| Maximum Current | 52.00 mA (0.052 A) |
| Current Measurement Resolution | 52.00 |
| Current Source Resolution | 24.00 mA |
| Current Accuracy | 0.025 % of span at 4mA and 20 mA |
| Maximum Voltage | 99.99 V |
| Voltage Measure Resolution | 99.99 |
| Voltage Accuracy | +- 0.05% of Full Span |
| Measure RTD | No |
| Measure T/C | No |
| Measure Resistance | No |
| Measure Frequency | No |
| Measure Thermistor | No |
| Programmable | No |
| Min/Max Memory | Yes |
| Auto Step/Ramp | No |
| Present Outputs | Yes |
| Intrinsically Safe | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | The PIE 334 is a functional replacement for the Altek 334 with modern improvements including a protective rubber boot, tilt stand, backlit display with larger digits, rugged switches and an easily accessible battery compartment for fast battery changes. |
| Warranty | 3 YEARS |
| Warranty Details | 3 years return to factory warranty for defects in materials or workmanship |
| Safety Approval | CE |
| Product Weight | 12.1 OUNCES (0.756 LBS) |
| Product Height | 1.60 IN |
| Product Length | 5.63 IN |
| Product Width | 3.00 IN |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | 3A992 |
| Calibration Included | Factory Calibration, NIST Calibration |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | 120V 50/60 Hz, Battery Powered |
| Country of Origin | United States |


Reviews
There are no reviews yet.