TekBox TBSWR-600K700 – 50 Ohm High Power VSWR Bridge (600kHz-700MHz; 50W max)
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
14 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
50 Ohm High Power VSWR Bridge
  • Bridge is designed for forward/reverse power measurement in EMC immunity test setups
  • Frequency range: 200kHz – 700MHz
  • Max Power: 50W
  • Insertion loss: 200kHz-100MHz (<0.7dB); 100Mhz-700MHz (<1.5dB)
  • Directivity: 600kHz-700MHz (>20dB); 10MHz-500MHz (>30dB)
SKU: TekBox TBSWR-600K700 Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
TekBox TBSWR-600K700
  • Max Power: 50W
50 Ohm High Power VSWR Bridge (600kHz-700MHz; 50W max)
TekBox TBSWR-600K700
The TekBox TBSWR-600K700 high power VSWR – bridge is designed for forward / reverse power measurement in EMC immunity test setups with BCI probes (Substitution Method) and general high power applications in the HF and VHF range. The bridge combines the wide frequency range and directivity of a directional bridge and the low insertion loss and power handling capability of a directional coupler. The TBSWR-600K700 is characterized in the frequency range from 200kHz to 700MHz. The high power handling capability of up to 50W allows inline RF power measurements, and a variety of other applications. The insertion loss over the frequency range is typically between 0.7 and 1.5dB, which is significantly smaller than the average 7dB associated with VSWR – bridges.
TekBox VSWR Bridges Series Specifications
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TekBox TBSWR-600K700 – 50 Ohm High Power VSWR Bridge (600kHz-700MHz; 50W max)”