Teledyne LeCroy T3LCR1100 – LCR Meter, 10Hz – 100KHz High Precision
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
15 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
LCR Meter 10Hz – 100 kHz High Precision
  • Test Frequency: 10Hz – 100KHz
  • Resolution: 4 Digits
  • Measuring Speed: 100ms
  • 3.5” Large TFT LCD Display
  • Consecutive & Adjustable Frequency Within Provided Frequency Range
  • Provide PASS/FAIL Judgement Function
  • Standard Interface: RS-232C, Handler, USB, and USB Storage
SKU: Teledyne LeCroy T3LCR1100 Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
LCR Meter
  • Resolution: 4 Digits
  • Measuring Speed: 100ms
  • 3.5” Large TFT LCD Display
Consecutive Frequency and Convenient Zero Function
Consecutive and Adjustable Frequency
Freely input frequency within provided frequency range.
Selectable Fixture Zeroing Methods
Full Frequency range zero or spot zero.
Rich and Diverse Information Display
MEAS Display
MEAS Display
Parameter setting and four measurement parameters.
ENLARGE Display
ENLARGE Display
Enlarge measurement results and include pass/fail judgment.
Diverse Ancillary Measurement Functions
Automatic Level Control
Automatic Level Control
Ideal for measuring components with voltage requirements.
Internal Bias
Internal Bias (±2.5V Adjustable)
Ideal for capacitive components’ characteristic tests.
D.C. Resistance Measurement
D.C. Resistance Measurement
Ideal for inductive components’ D.C. characteristics verification.
An internal D.C. bias voltage (±2.5V) allows simulating A.C and D.C simultaneously to measure the capacitance variation.
10 Points Listed Tests and PC Software
Listed Tests
Listed Tests
Variation criteria based upon frequency or voltage/current.
On Software - Characteristic Curve
Provide more delicate characteristic variation trend.
Standard Interface
Standard Interface
LCR Meters / Impedance Measurement Products /LCR Meters Template
TypeBenchtop
Max Test Frequency100 kHz
Max Resistance100 Ohms (0.0001 M Ohms)
Product General Attributes
Product Weight3 KILOS (6.61 LBS)
Product Height107 MM (4.21 IN)
Product Length312 MM (12.28 IN)
Product Width265 MM (10.43 IN)
Shipping Weight7.6 LBS
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Teledyne LeCroy T3LCR1100 – LCR Meter, 10Hz – 100KHz High Precision”
Manuals/Guides
Spec Sheets
Weight3 lbs
Dimensions312 × 265 × 107 in