Teledyne LeCroy T3MIL50X – D.C Milli-OHM Meter with Advanced Features
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
13 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
D.C Milli-Ohm Meter with Advanced Features, 4-Wire, Handler/RS-232C/USB Device/GPIB
  • Drive modes: T3MIL50X: DC+/DC-, Pulsed, PWM, Zero, Standby
  • Dry circuit testing
  • 50,000 Counts Display
  • High Accuracy of 0.05 %
  • 1Amp Test Current, 0.1 μΩ Resolution
  • Fast measurement of 60 readings per second
  • Four wire resistance measurement
  • Temperature Compensation measurement function
  • Delayed measurement
  • 20 sets of panel setting memory
SKU: Teledyne LeCroy T3MIL50X Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Teledyne LeCroy T3MIL50X
  • Dry circuit testing
  • 50,000 Counts Display
  • High Accuracy of 0.05 %
D.C Milli-OHM Meter with Advanced Features
Various Drive Modes (T3MIL50X only)
The DC+ and DC- output modes are best for the measuring of inductive components.
Dry circuit testing is used to detect contaminants and oxides on mating contact surfaces. Typically, a dry circuit test is performed in conjunction with environmental stress tests intended to create contamination or metal oxides on connector contact surfaces. Excessive current through the contacts during testing can cause a physical change in the contact area on a microscopic level. Current can cause heating, which can soften or melt the contact points and surrounding area. The contact area enlarges, resulting in a reduction in resistance. To avoid “wiping away the contaminates, a dry circuit method is used for testing. A dry circuit is one in which the voltage and current are limited to levels that can’t cause changes in the physical and electrical condition of the contact junction. Generally, the open-circuit voltage is 20 mV or less and the short circuit current is 100 mA or less. The Dry circuit measurement can also be made in DC+, DC- and Pulsed modes.
Communication Interfaces
  • 3.5” Large TFT LCD provides clear visibility of setting parameters and measurement results
  • Independent functional keys and direction keys provide intuitive and fast operation
  • GND/Guard terminals are ideal for grounding to eliminate measurement noise
  • Reading display resolution will not be affected by speed selections
  • Four wire measurement terminal
  • RS-232C Port
  • Handler/Scan/EXT I/O Combined Port
  • General power input AC 100~240 V
  • Temperature probe port
  • USB Port
FASTER MEASUREMENT WITHOUT SACRIFICING RESOLUTION
DRY CIRCUIT TEST(T3MIL50X only)
Dry circuit testing is used to detect contaminants and oxides on mating contact surfaces. Typically, a dry circuit test is performed in conjunction with environmental stress tests intended to create contamination or metal oxides on connector contact surfaces. Based upon the MIL-STD-1344 method 3002-1 low signal level contact resistance, tests must be applied under the maximum open-circuit voltage of 20 mV (or lower), and a short circuit current of 100 mA (or lower) to avoid overvoltage for both ends of components. The overvoltage will damage the oxide coating and the thin layer of the contact surface, as a result, losing the validity of the measurement. T3MIL50X provides three levels (500 mΩ: 100 mA / 5Ω: 10 mA / 50 Ω: 1 mA) to limit open-circuit voltage at 20 mV to execute Dry circuit tests.
STANDARD INTERFACE FOR CONTROL AND COMMUNICATIONS
Micro / Milli / Meg Ohmmeters/Milli-Ohmmeter Template
Style (Milli-Ohmmeter)Bench
Line Power or Battery powerLine Power
Minimum Resistance5 m Ohms (0.005 Ohms)
Maximum Resistance5 M Ohms (5000000 Ohms)
Max Resolution (Ohms)0.1 m Ohms (0.0001 Ohms)
Maximum Current1 uA (0.000001 A)
Minimum Current1 A (1000000 uA)
Product General Attributes
Unique FeaturesDry circuit testing.
Drive modes: DC+/DC-, Pulsed, PWM, Zero, Standby
Warranty3 YEARS
Interfaces I/O Other, RS-232, USB
Product Weight3 KILOS (6.61 LBS)
Product Height102 MM (4.02 IN)
Product Length283 MM (11.14 IN)
Product Width223 MM (8.78 IN)
Power Supply Voltage240V Only
Country of OriginChina
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Teledyne LeCroy T3MIL50X – D.C Milli-OHM Meter with Advanced Features”
Manuals/Guides
Spec Sheets
Weight3 lbs
Dimensions283 × 223 × 102 in