Description

Thermo Scientific Forma II 3010 CO2 TC Water-Jacketed CO2 Incubator, 184 L, TC Sensor
- Capacity: 184L (6.5 cu. ft.)
- Voltage: 120V, 50/60Hz
- TC CO2 Sensor
- Validatable in-chamber HEPA air filtration system maintains Class 100 air quality
- Enviro-Scan microprocessor control
Description
Experience precise CO2 control, unsurpassed temperature stability and superior parameter recovery characteristic, with innovative, continuous contamination control technology. Thermo Scientific Forma Series II 3110 Water-Jacketed CO2 Incubators combine precise control with a choice of TC or IR sensors.
Configure Audible On/Off, Access Code, HEPA Filter Change Reminder, RS-485 Interface, Automatic Tank Selector, Audible/Visual Alarms, Display Temp/RH (selectable), Display CO2/O2 (selectable)
Compatible with:
Chamber cooling coil (190645)
Copper interior kits (1900095, 190870, 190656)
Roller bases and stands (190648, 190647)
Built-in gas guards (190640)
Factory-installed data outputs (190544, 190523, 190512, 190543)
Replacement HEPA filters and cleaning kits (760207, 190868, 1900067, 190869, 190651)
Two-stage gas regulators (965010, 961027)
Incubator interior components (190608, 190670, 19000056, 237020, 237016, 190884, 190879, 1900057, 190725)
Specifications
| Capacity | 6.5 cu. ft. |
| Chamber Material | 184 L |
| Temperature Range (Metric) | Ambient (+5° to 50° C) |
| Relative Humidity | <90% at 37°C |
| Material | Stainless Steel |
| Electrical Requirements | 115V, 50/60Hz |
| CO2 Sensor Technology | TC Sensor |
| Lighting | LED |
| Oxygen Control | None |
| CO2 Concentration Range | 0 to 20% |
Incubators | |
|---|---|
| Controls (Life Science) | Digital |
| Capacity (Incubator/Oven/Chamber) | 184 L |
| Voltage (Life Science) | 100-120 VAC Only |
| Max Temp (Incubator/Oven/Chamber) | 50 C |
| Min Temp (Incubator/Oven/Chamber) | 5 C |
| Special Chamber Functions (incl or optional) | CO2 Control, Light Chamber |
Product General Attributes | |
| Safety Approval | CE, UL |
| Product Weight | 365 LBS |
| Product Height | 26.8 IN |
| Product Length | 20 IN |
| Product Width | 21.3 IN |
| Power Supply Voltage | 120V 50/60 Hz |


Reviews
There are no reviews yet.