Description
Thermo Owl Compact 120V – Owl Compact Electrophoresis Power Supply 300V, 400 mA max output.

Owl Compact Electrophoresis Power Supply
- Soft-touch key pad
- Three jacks
- Simple to use, multi-purpose and lightweight
- Stackable design saves benchtop space
Retain settings after shut-down with the power-off memory of the Thermo Scientific Owl EC300XL2 Compact Power Supply. It is ideal for DNA/RNA and Protein electrophoresis.
Power Supplies/DC Power Supplies Template | |
|---|---|
| Outputs | Triple |
| Voltage Output 1 | Variable |
| Max Voltage Output 1 | 300 V |
| Programmable | No |
| Current Output 1 | Variable |
| Max Current Output 1 | 0.4 A |
| Constant current/voltage | Yes |
Electrophoresis | |
| Electrophoresis Category | Electrophoresis Power Supplies |
| Max DC Voltage (Electrophoresis) | 300 V |
| Max Current (Electrophoresis) | 400 mA |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Product Height | 5.25 IN |
| Product Length | 10.25 IN |
| Product Width | 5.5 IN |
| Power Supply Voltage | 120V 50/60 Hz |


Reviews
There are no reviews yet.