Description

Triplett 3550-NIST
- 3550-NIST Comes with Certificate of traceability to NIST Standards
- Designed according to IEC651 (Type 2) and ANSI S1.4 (Type 2) standards
- A/C frequency weighted readings
- Fast/slow response time
- 31.5Hz to 8kHz frequency range
SoniChek PRO Compact Professional Sound Level Meter Certificate
The Triplett 3550 SoniChek PRO Professional Sound Level Meter is a professional sound level meter designed to be used in industrial applications where ANSI standards are called for. This highly accurate meter was designed according to IEC651 (Type 2) and ANSI S1.4 (Type 2) standards. Its large backlit display and A/C weighting make it an ideal choice for any installer. Overall, the SoniChek PRO is well suited for a variety of commercial and residential applications such as fire alarm, home theater, plant maintenance, HVAC installations and more. 3550-NIST Comes with Certificate of traceability to NIST Standards
Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 30 dB |
| Maximum Sound Level | 130 dB |
| Display (Sound Level Meter) | Digital |
| Frequency Range Max | 8 kHz (8000 Hz) |
| Resolution (Sound Level Meters) | 0.1 dB |
| Accuracy | +1.5dB (reference sound pressure standard, 94dB@1KHz) |
| Fast/Slow Time Adjustment | Yes |
| Min/Max Display | Yes |
| Tripod Mount | Yes |
| Type (Sound Level Meter) | II |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Designed according to IEC651 (Type 2) and ANSI S1.4 (Type 2) standards A/C weighted measurement reads 30 to 130dB Frequency range 31.5Hz to 8kHz Accuracy: ± 1.5dB (94dB @ 1kHz) |
| Warranty | 3 YEARS Warranty Limited |
| Safety Approval | CE, RoHS |
| Product Weight | 0.5 LBS |
| Product Height | 9.6 IN |
| Product Length | 2.8 IN |
| Product Width | 1.8 IN |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | United States |






Reviews
There are no reviews yet.