Description

Triplett 3550
- Designed according to IEC651 (Type 2) and ANSI S1.4 (Type 2) standards
- A/C weighted measurement reads 30 to 130dB
- Frequency range 31.5Hz to 8kHz
- Accuracy: ± 1.5dB (94dB @ 1kHz)
- Min/Max hold
SoniChek PRO Compact Professional Sound Level Meter
The Triplett SoniChek PRO is a professional sound level meter designed to be used in industrial applications where ANSI standards are called for. This highly accurate meter was designed according to IEC651 (Type 2) and ANSI S1.4 (Type 2) standards and its large backlit display, A/C weighting, and 3-year warranty make it the perfect choice for any installer. Overall, the SoniChek PRO is well suited for a variety of commercial and residential applications such as fire alarm, home theater, plant maintenance, HVAC installations, and more!
Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 30 dB |
| Maximum Sound Level | 130 dB |
| Display (Sound Level Meter) | Digital |
| Frequency Range Max | 8 kHz (8000 Hz) |
| Resolution (Sound Level Meters) | 0.1 dB |
| Accuracy | +1.5dB (reference sound pressure standard, 94dB@1KHz) |
| Fast/Slow Time Adjustment | Yes |
| Min/Max Display | Yes |
| Tripod Mount | Yes |
| Type (Sound Level Meter) | II |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Designed according to IEC651 (Type 2) and ANSI S1.4 (Type 2) standards A/C weighted measurement reads 30 to 130dB Frequency range 31.5Hz to 8kHz Accuracy: ± 1.5dB (94dB @ 1kHz) |
| Warranty | 3 YEARS Warranty Limited |
| Safety Approval | CE, RoHS |
| Product Weight | 0.5 LBS |
| Product Height | 9 IN |
| Product Length | 2.5 IN |
| Product Width | 1.5 IN |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |







Reviews
There are no reviews yet.