Description

Triplett CM1000
- 1000A AC True RMS Clamp Meter
- True RMS provides better accuracy when measuring non-sinusoidal or noisy waveforms
- Captures the instantaneous surge (inrush) current when power equipment is turned on
- 1.4″ (35mm) clamp jaw
- Built-in Non-Contact Voltage Detector with LED
1000A True RMS AC Clamp Meter
The Triplett Model CM1000 True RMS Clampmeter can measure AC current up to 1000A without breaking the circuit by clamping around a single conductor. This saves time and the circuit will not be damaged. True RMS provides better accuracy when measuring non-sinusoidal or noisy waveforms. Additional measurements include Resistance, Capacitance, Frequency, Temperature, Diode Test, and Continuity. Measurements can read on the 6000 count backlit LCD. It has an Inrush current function that captures the instantaneous surge (inrush) current when power equipment is turned on. Features include: Lo Z (impedance) mode for identifying ghost voltages, Low Pass FIlter (LPF) for filtering frequency and harmonic interference when measuring variable frequency drives, Peak voltage capture with min/max, NCV Detector with LED, Relative/DC zero function, Auto power off, and a built-in flashlight. Data Hold freezes the display for easy viewing. CAT IV-600V safety category. cETLus listed.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 1000 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | CE, ETL, RoHS |
| Product Weight | 0.7 LBS |
| Product Height | 1.7 IN |
| Product Length | 9.9 IN |
| Product Width | 3.2 IN |
| Shipping Weight | 1 LBS |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |








Reviews
There are no reviews yet.