Description

Triplett EMDL700
- Records up to 20,000 data points
- 7″ high-resolution touch screen color LCD display (1024×600)
- Real time graphical curve with zoom and digital display of readings
- Brightness adjustment and screen saver with adjustable start time
- 1 year warranty
Environmental Sound/Temperature/Humidity Datalogger
The Triplett EMDL700 Temperature/Humidity/Sound Datalogger records up to 20,000 data points. The 7″ high-resolution touch screen color LCD display (1024×600) displays a real time graphical curve with zoom and digital display of readings and has a brightness adjustment and screen saver with adjustable start time. It features High/Low audible and visual alarms (high alarm only for sound), 1 second to 24 hour sampling rate with manual start/stop, and a progress bar that indicates used/free memory. Sound measurement has a ±1.4dB accuracy (IEC61672 -1 Class 2). Additional features include: User selectable °C/°F, Max/Min for recording the highest and lowest readings, date and time setting, USB interface for downloading recorded data to your PC in CSV format, and a built-in desk stand and wall mounting bracket. Comes complete with sensor probe with 3.3ft (1m) cable, windscreen, USB cable, 3.7V Lithium battery, and universal AC adapter/charger. 1 year warranty.
Additional features include User selectable °C/°F, Max/Min for recording the highest and lowest readings, date and time setting, USB interface for downloading recorded data to your PC in CSV format, and a built-in desk stand and wall mounting bracket.
Record Temperature, Humidity and Sound in virtually any indoor setting. Eliminate manual recording of data, monitor labs, hospitals, health care facilities, greenhouses, warehouses, HVAC systems, storage areas, office space, classrooms, museums and more.
Comes complete with sensor probe with 3.3ft (1m) cable, windscreen, USB cable, 3.7V Lithium battery, and universal AC adapter/charger. 1 year warranty.

Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 30 dB |
| Maximum Sound Level | 130 dB |
| Display (Sound Level Meter) | Digital |
| Single Range | Yes |
| Dual Range | No |
| A Frequency Weighting | Yes |
| B Frequency Weighting | No |
| C Frequency Weighting | Yes |
| Frequency Range Max | 8 kHz (8000 Hz) |
| Resolution (Sound Level Meters) | 0.1 dB |
| Accuracy | ±1.4dB (1kHz) |
| Calibrator Capability | No |
| Vibration Measurement | No |
| Noise Level Measurement | Yes |
| Fast/Slow Time Adjustment | Yes |
| Min/Max Display | Yes |
| Tripod Mount | Yes |
Dataloggers / Data Acquisition/Dataloggers for Environmental Variables/Humidity Dataloggers Template | |
| Max Temperature | 176 F (80 C) |
| Min Temperature | -4 F |
| Power Source | AC Line, Battery |
| Input Source | External Probe |
| # Data Points | 20000 |
| # Inputs/Channels | 1 |
| LCD Screen | Yes |
| Software Included | No |
| RH | 95 % |
| Dew Point | Yes |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | USB-C |
| Storage | Internal Memory |
| Product Weight | 1 LBS |
| Product Height | 7.1 IN |
| Product Length | 4.5 IN |
| Product Width | 0.7 IN |
| Battery Type | Li-ion |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal, Battery Powered |




Reviews
There are no reviews yet.