Dranetz HDPQ-P-X4A500PKG – Xplorer-400 Plus Power Quality Analyzer – 500A Clamp Package
12 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
Add to quote
Estimated delivery:3 days
HDPQ Xplorer400 Plus 500A Package, Qty (4) TR-2500B (10A-500A CT) clamp CTs
  • Package HDPQ-P-X4A500PKG
  • Detects & records sags/dips, swells, interruptions, transients, harmonics, flicker, RVC and more
  • Tests 400 Hz & 50/60Hz – Specialized Aircraft, Naval and Other Applications AND Standard Power Monitoring
  • High Speed Transient Capture – Don’t Miss a PQ Event
  • IEC 61000-4-30 Class A Edition 3 PQ compliant (certificate)
  • Power Quality, demand & energy analysis – Complete Power Monitoring Surveys
  • 7″ color, touch LCD display
  • Dran-View 7 Software – Powerful Data Analysis, Reporting & Remote Control
SKU: Dranetz HDPQ-P-X4A500PKG Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Dranetz HDPQ-P-X4A500PKG
  • Package HDPQ-P-X4A500PKG
  • 500A clamp package (Qty 4 1A to 10Arms CT)
Xplorer-400 Plus Power Quality Analyzer – 500A Clamp Package
The Dranetz HDPQ Xplorer 400 Plus (portable) power quality analyzer takes PQ, Demand and Energy monitoring to new heights by adding 400Hz monitoring capabilities to the already powerful Dranetz HDPQ Xplorer Plus. The Dranetz HDPQ Xplorer 400 Plus is designed for applications such as aviation, naval, military, etc. requiring 400Hz capabilities that are not available in most PQ and Energy analyzers which typically only measure 50/60Hz. The Dranetz HDPQ Xplorer 400 Plus is also an all-purpose tool that can be used for any traditional 50/60Hz application. In addition to the 400Hz applications, the Dranetz HDPQ Xplorer 400 Plus is perfect for applications such as power quality surveys, voltage and current transient studies, fault recording, inrush, motor testing, harmonic analysis, advanced distortion analysis, demand/energy/load studies, and many more.
Precision
  • High Definition PQ & Energy Monitoring – 1000Vrms, AC/DC, 512 samples/cycle
  • High-Speed Digitized Transients – 1us, 10 to 2000Vpk
  • 50/60Hz and 400Hz operating modes
  • Eight channels, 4 voltage & 4 current
  • Advanced PQ – IEC 61000-4-30 Class A Ed 3 & IEEE 1159 compliant
  • Harmonics – IEC 61000-4-7, IEEE 519 (2014)
  • IEEE 1459 Advanced Power Measurements
  • 10,000 cycle pre/post trigger buffer
EN 50160 Ed 3
Communications
  • Ethernet, Wi-Fi, USB, Bluetooth (optional)
  • VNC for full remote control from Dran-View 7 or a 3rd party App
  • Apple & Android apps with real-time metering and alarm Dashboard
Safe & Rugged
  • Arc Flash Safety
  • UL/cUL listed and CE approved
  • Rugged enclosure with an easy to grip, shock-absorbing, non-conductive boot
  • Drop tested to 6’
  • Power supply cable retainer
  • Wire management in easel and hook
Productivity
  • Mini-report – Screen snapshots, XML file. Easily uploaded and emailed!
  • PQ & energy Dashboard’s for real-time alarming
  • Bigger display for more productive local analysis
  • AnswerModules – automatic event categorization
  • Dran-View 7 power quality analysis software
Power Measurement/Power Quality Analyzer Template
Maximum Current AC500 A
Voltage Input Channels4
Measurement Frequency (Power Quality)50 Hz, 60 Hz
Display (Power Quality)Digital, Graphical
Graphical Display TypeLCD, LED, WVGA
Minimum Transient Durationmicro-seconds
Displays WaveformYes
CAT RatingIV
CAT Voltage Rating (V)1000V, 600V
Product Width10 IN
Shipping Weight5 LBS
Data LoggingYes
There are no reviews yet.
Be the first to review “Dranetz HDPQ-P-X4A500PKG – Xplorer-400 Plus Power Quality Analyzer – 500A Clamp Package”
Weight4.2 lbs
Dimensions2.75 × 10 × 8 in